Poročilo – Kolesarjenje po Ljubljanskem barju – 17.06.2026
Kolesarski izlet dne, 17. junija 2026, na Ljubljansko barje, je bil načrtovan kot kombinacija prevoza z vlakom do izhodišča kolesarjenja in samega kolesarjenja. Tokrat smo za izhodišče dogovoril Kovor, od koder smo, zaradi »pravil« Slovenskih železnic, odkolesarili v dveh skupinah z eno urnim zamikom do železniške postaje Podnart.
Po peripetijah s Slovenskimi železnicami in prevozom iz Podnarta proti Ljubljani ter neplaniranim kolesarjenjem z Železniške postaje Litostroj, smo končno kot ena skupina prispeli na izhodišče planirane krožne poti po Ljubljanskem barju. Na dogovorjeni lokaciji pred halo Tivoli smo se srečali z vodičema Janezom Žepičem in Marjetko Rot, na kratko obnovili planirano traso kolesarjenja in izpostavili najpomembnejša pravila kolesarjenja v skupini.
Kolona 14 kolesarjev se je nato podala skozi park Tivoli in Rožno dolino do Dolgega mostu in preko kolesarskega mostu čez Ljubljanico, na Barje. Na poti po Barju smo občudovali svojsko barsko okolje in se na poti ustavili pri cerkvi sv. Mihaela na Barju, ki je bila zgrajena po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika v letih 1937-1940. Nadaljevali smo do Podpeškega jezera, ki se nahaja na južnem obronku Ljubljanskega barja in je eno najglobljih v Sloveniji. Tu smo se ustavili na planiranem postanku za okrepčilo in po slabe pol ure nadaljevali kolesarjenje proti Vnanjim goricam. Med kolesarjenjem se nam je pogled ustavil tudi na razgledni hrib s cerkvico sv. Ane. Iz Vnanjih goric nas je makadamska pot ob železniški progi vodila proti Dolgem mostu, kjer smo se po prečkanju Tržaške ceste skozi Rožno dolino vrnili na izhodišče vodenega kolesarjenja v Tivoliju. Tu smo se vodičem zahvali za lepo izkušnjo, se z njima razšli, ponovno razdelili v dve skupini in se odpravili na vlak.
Ker smo potovali s Slovenskimi železnicami, smo doživeli še eno popestritev izleta, ki se je odrazila v ponovnem združenju obeh skupin in po krajšem, vendar po svoje zelo zanimivem in neplaniranem dodatnem kolesarjenju do železniške postaje Ljubljana, uspeli kot celotna skupina vstopiti na vlak v smeri Jesenic in izstopili v Podnartu.
Sledilo je kolesarjenje do izhodišča tokratnega izleta v Kovor, kjer smo se razšli, polni vtisov in novih izkušenj z izletom, v katerem je vključen tudi prevoz z vlakom. Ker smo pretežni del poti opravili po makadamskih poteh, smo bili tako udeleženci kot tudi naša kolesa, izdatno oprašeni, vendar še prepoznavni.
Zapisal: M. Bole















