POROČILO – POHOD NA JANČE – 09.06.2026
V torek, 9. junija 2026, smo se z vlakom ob 6:49 iz Podnarta odpeljali proti izhodišču pohoda na Janče, 792m visok hrib Janškega hribovja. V Ljubljani, na gradbišču železniške postaje smo prestopili na vlak proti Zidanem mostu in ga zapustili v Lazah, kjer smo začeli z vzponom k napovedanem cilju. Po začetnem konkretnem vzpenjanju po gozdu polnem borovnic, smo nadaljevali pohod po zložnejših lokalnih cestah in še pred predvidenim časom vzpona, prišli do koče na Jančah.
Sledil je čas za okrepčilo iz nahrbtnika in seveda družabni del z »analizo« prehojenega in videnega. Seveda so doživetje dopolnili tudi pogledi v vseh smereh, ki so segali vse od Karavank, Kamniško Savinjskih Alp na severu, pa do Snežnika na jugu, ter Nanosa na zahodu in vrhov Zasavsko in Posavskega hribovja na vzhodu . Pogled se je ustavil tudi na ljubljanski kotlini z Ljubljano. Po skupinskem fotografiranju je sledil povratek in ker smo se dogovorili za krožno pot, smo jo zastavili proti Jevnici, kot zaključku našega pohoda in vstopni železniški postaji na povratku. Ob prestopanju na Ljubljanski železniški postaji, pa smo z večjim ali manjšim začudenjem doživeli in vedeli neverjetno veliko in kompleksno gradbišče in labirint začasnih poti iz perona na peron.
Seveda se nas je vseh 20 udeležencev varno vrnilo do izhodišča izleta in se prijetno utrujeni vrnili domov. Tudi tokrat se Slovenske železnice niso izneverile, saj smo bili deležni celotnega spektra dogajanja okoli voznih redov. Kljub temu, pa smo skupno ugotovili, da je potovanje z železnico udobno in prijetno doživetje,
Zapisal: M. Bole




