V torek, 1. 4. 2025, se nas je kar lepo število pohodnikov udeležilo pohoda na Grmado nad Ortnekom. Tokrat malo drugače, vsaj na začetku, saj smo pot do izhodišča pohoda kombinirali z avtomobilskim prevozom in prevozom z vlakom. Že to dejstvo je popestrilo celotno dogajanje.
Z železniške postaje Podnart smo se odpravili v zgodnjih jutranjih urah, prestopili na »kočevčana« in v Ortneku izstopili, počakali »zamudnike«, ter se po jutranji kavi odpravili do doma na Grmadi (na nadmorski višini 887 m). Med opazovanjem za to področje značilne pokrajine, smo po premaganih 347 m višinske razlike, prispeli do za nas izjemoma odprte koče, v kateri smo se tako in drugače okrepčali, podružili in zbrali moči za povratek na izhodišče.
Po skupinskem fotografiranju in žal zaradi oblakov omejenih razgledov, ki sicer segajo do Triglava, Ljubljane, Kamniških planin, Kočevskega roga in daleč po Dolenjski – izjema je bil samo Snežnik, smo se odpravili na izhodišče pohoda v Ortnek in nato z vlakom do Podnarta, kjer smo se z novimi spoznanji, izkušnjami in zadovoljstvom, razšli.
http://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpg00Meta Perčičhttp://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpgMeta Perčič2025-04-13 17:27:122025-08-07 10:04:11Izvedba pohoda na Grmado nad Ortnekom
V torek dne, 25.3.2024, ob 07.00 uri, smo se z avtobusne postaje v Tržiču, odpravili na izlet v Rogaško slatino.
Tako kot smo planirali, smo začeli z obiskom muzeja Aninega dvora, kjer smo na vodenem ogledu spoznali preteklost in sedanjost zdraviliškega mesta, znamenitosti Rogaške Slatine, ter več zbirk in sicer steklarsko, grafično, zbirko o Rogaški Slatini, zbirko o kraljevski družini Karađordević, filografsko in parkovno zbirko.
Sledil je ogled stolpa Kristal, ki je s 104 m višine najvišji razgledni stolp in zgradba v Sloveniji. Ime in zunanja podoba stolpa sta poklon steklarski tradiciji Rogaške Slatine. S panoramskim dvigalom smo se v pičlih 35 sekundah, dvignili do kavarne, še nadstropje više do razgledne ploščadi, s katere smo uživali v razgledih na bližnjo in daljno okolico. Po stopnišču, pa smo se povzpeli še do samega vrha na odprto razgledišče in z višine 104 uživali v panoramskih pogledih.
Po »prizemljitvi« je sledil še zadnji planirani obisk, tokrat podjetja Afrodita Cosmetics. V vodeni predstavitvi tako samega podjetja s 50 letno tradicijo, dejavnostmi le tega kot tudi proizvodnega programa, smo pridobili informacije, ki so navdušile oba spola udeležencev. Za kožo pa smo ob zaključku obiska poskrbeli v tovarniški trgovini in vnovčili pridobljena znanja o kozmetični negi le te.
Po vsem videnem, slišanem in prehojenem, smo poskrbeli še za obnovitev porabljenih kalorij s primernim kosilom, po katerem smo se polni vtisov, zadovoljni in v pričakovanju naslednjega izleta, odpeljali na izhodiščne lokacije.
Članstvo DU Tržič je v sredo, 19. 3. 2025, izvedelo pohod po bližnji okolici zahodno od Tržiča. Izhodišče je bilo ob 8:30 na Loki. Zaradi razmočenega prvega dela predvidene poti, smo le to delno spremenili in skozi Kovor, po gozdni poti prišli pred Hušico, nadaljevali skozi Brezje pri Tržiču do kmetije Cotelj Stanislava na Popovu, kjer smo si ogledali sirarno in poleg degustacije njihovih izdelkov, izkoristili priložnost za nakup le teh.
Pot smo nadaljevali preko Vadič do Leš, kjer smo imeli naslednje dogovorjeno srečanje s prostovoljkami krajevne skupnosti. Prisrčno srečanje je dopolnila pogostitev pred nekdanjo podružnično šolo in seveda ogled spominske sobe astronavtke Sunite Williams prav na dan njene vrnitve, po 286 dneh bivanja v vesolju. Nadaljevali smo do cerkve Sv. Jakoba, kjer smo se ob ogledu notranjosti, seznanili tudi z zgodovino le te.
Sledil je povratek proti izhodišču, kjer pa nas je na tretjo pogostitev pred vzponom skozi Vadiče, povabila naša članica Irma Lipovec. Po krajšem prijetnem druženju nam je uspel še zadnji napor, ki ga je »otežila« neporabljena malica in pijača iz nahrbtnika.
Kljub časovno podaljšanega, od prvotno predvidenega trajanja pohoda, smo bili enotni, da nam bližnja okolica nudi veliko zanimivega, da jo premalo poznamo in si polni vtisov obljubili, da bi bilo vredno nadaljevati s to izkušnjo.
Izvedba pohoda na Grmado nad Ortnekom
Pohod na Grmado nad Ortnekom
V torek, 1. 4. 2025, se nas je kar lepo število pohodnikov udeležilo pohoda na Grmado nad Ortnekom. Tokrat malo drugače, vsaj na začetku, saj smo pot do izhodišča pohoda kombinirali z avtomobilskim prevozom in prevozom z vlakom. Že to dejstvo je popestrilo celotno dogajanje.
Z železniške postaje Podnart smo se odpravili v zgodnjih jutranjih urah, prestopili na »kočevčana« in v Ortneku izstopili, počakali »zamudnike«, ter se po jutranji kavi odpravili do doma na Grmadi (na nadmorski višini 887 m). Med opazovanjem za to področje značilne pokrajine, smo po premaganih 347 m višinske razlike, prispeli do za nas izjemoma odprte koče, v kateri smo se tako in drugače okrepčali, podružili in zbrali moči za povratek na izhodišče.
Po skupinskem fotografiranju in žal zaradi oblakov omejenih razgledov, ki sicer segajo do Triglava, Ljubljane, Kamniških planin, Kočevskega roga in daleč po Dolenjski – izjema je bil samo Snežnik, smo se odpravili na izhodišče pohoda v Ortnek in nato z vlakom do Podnarta, kjer smo se z novimi spoznanji, izkušnjami in zadovoljstvom, razšli.
Zapisal: Miklavž Bole
IZVEDBA IZLETA ROGAŠKA SLATINA – 25.03.2025
OBISK ROGAŠKA SLATINA
V torek dne, 25.3.2024, ob 07.00 uri, smo se z avtobusne postaje v Tržiču, odpravili na izlet v Rogaško slatino.
Tako kot smo planirali, smo začeli z obiskom muzeja Aninega dvora, kjer smo na vodenem ogledu spoznali preteklost in sedanjost zdraviliškega mesta, znamenitosti Rogaške Slatine, ter več zbirk in sicer steklarsko, grafično, zbirko o Rogaški Slatini, zbirko o kraljevski družini Karađordević, filografsko in parkovno zbirko.
Sledil je ogled stolpa Kristal, ki je s 104 m višine najvišji razgledni stolp in zgradba v Sloveniji. Ime in zunanja podoba stolpa sta poklon steklarski tradiciji Rogaške Slatine. S panoramskim dvigalom smo se v pičlih 35 sekundah, dvignili do kavarne, še nadstropje više do razgledne ploščadi, s katere smo uživali v razgledih na bližnjo in daljno okolico. Po stopnišču, pa smo se povzpeli še do samega vrha na odprto razgledišče in z višine 104 uživali v panoramskih pogledih.
Po »prizemljitvi« je sledil še zadnji planirani obisk, tokrat podjetja Afrodita Cosmetics. V vodeni predstavitvi tako samega podjetja s 50 letno tradicijo, dejavnostmi le tega kot tudi proizvodnega programa, smo pridobili informacije, ki so navdušile oba spola udeležencev. Za kožo pa smo ob zaključku obiska poskrbeli v tovarniški trgovini in vnovčili pridobljena znanja o kozmetični negi le te.
Po vsem videnem, slišanem in prehojenem, smo poskrbeli še za obnovitev porabljenih kalorij s primernim kosilom, po katerem smo se polni vtisov, zadovoljni in v pričakovanju naslednjega izleta, odpeljali na izhodiščne lokacije.
Zapisal: Miklavž Bole
POROČILO O IZVEDBI POHODA HUDO – LEŠE 19.3.2025
POHOD HUDO – LEŠE
Članstvo DU Tržič je v sredo, 19. 3. 2025, izvedelo pohod po bližnji okolici zahodno od Tržiča. Izhodišče je bilo ob 8:30 na Loki. Zaradi razmočenega prvega dela predvidene poti, smo le to delno spremenili in skozi Kovor, po gozdni poti prišli pred Hušico, nadaljevali skozi Brezje pri Tržiču do kmetije Cotelj Stanislava na Popovu, kjer smo si ogledali sirarno in poleg degustacije njihovih izdelkov, izkoristili priložnost za nakup le teh.
Pot smo nadaljevali preko Vadič do Leš, kjer smo imeli naslednje dogovorjeno srečanje s prostovoljkami krajevne skupnosti. Prisrčno srečanje je dopolnila pogostitev pred nekdanjo podružnično šolo in seveda ogled spominske sobe astronavtke Sunite Williams prav na dan njene vrnitve, po 286 dneh bivanja v vesolju. Nadaljevali smo do cerkve Sv. Jakoba, kjer smo se ob ogledu notranjosti, seznanili tudi z zgodovino le te.
Sledil je povratek proti izhodišču, kjer pa nas je na tretjo pogostitev pred vzponom skozi Vadiče, povabila naša članica Irma Lipovec. Po krajšem prijetnem druženju nam je uspel še zadnji napor, ki ga je »otežila« neporabljena malica in pijača iz nahrbtnika.
Kljub časovno podaljšanega, od prvotno predvidenega trajanja pohoda, smo bili enotni, da nam bližnja okolica nudi veliko zanimivega, da jo premalo poznamo in si polni vtisov obljubili, da bi bilo vredno nadaljevati s to izkušnjo.
Zapisal: Miklavž Bole