V torek, 19. maja 2026, smo se ob 7. uri odpeljali proti Novi Gorici. Po postanku na postajališču Lom smo se na avtobusu seznanili s planom izleta in dogodki med 1. svetovno vojno, ki so se dogajali na Škabrijelu. Spoznali smo bogato, skoraj 500 letno zgodovino romarske poti na Sveto Goro in dogodke povezane s sliko Svetogorske Kraljice.
V Frančiškanskem samostanu na Kostanjevici nas je sprejela Mirjam Brecelj, knjižničarka Škrabčeve knjižnice in vodja ogledov samostana. Na prijeten in humoren način nam je na ploščadi pokazala nekaj pomembnejših zgradb in predelov Gorice, goriški grad, palačo Coronini, semenišče, Travnik s cerkvijo sv. Ignacija in na slovenski strani park z vilo Rafut, ki je edini objekt neoislamske arhitekture v Sloveniji in eden najlepših v širšem evropskem prostoru. Nadaljevali smo v cerkvi, kjer nas je seznanila z zgodovino samostana in največjimi vrednostmi v današnjem samostanu, Škrabčevo knjižnico, grobnico zadnjega francoskega kralja Karla X. in še petih članov družine Burbonov ter zbirko vrtnic burbonk na samostanskem vrtu. Posebej nas je opomnila na največje dragocenosti knjižnice, to je 33 prvotiskov – inkunabul in izvod Bohoričeve slovnice Zimske urice iz leta 1584 z avtorjevim lastnoročnim, posvetilom.
Po ogledu omenjenih dragocenosti smo se odpeljali na Sabotin, kjer smo se najprej ob pijači in kavici malo spočili, kupili tudi prve češnje, nato pa je sledil ogled ostalin 1. sv. vojne. Vodič Matija nam je predstavil nesmiselnost vojne in težko življenje vojakov na fronti. Dobra ura je hitro minila in po skupinski fotografiji smo prijetno utrujeni ob klepetu pojedli kosilo. V popoldanskih urah smo se polni vtisov odpeljali proti domu.
Po napovedi dogodkov društva v prihodnjem mesecu smo se zahvalili tudi prijetnemu vozniku Mirku, ki je mirno in varno pripeljal domov vseh 46 izletnikov, tako kot je bilo napovedano, ob 19. uri.
http://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpg00Meta Perčičhttp://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpgMeta Perčič2026-05-24 19:38:202026-05-24 19:38:20POROČILO - FRANČIŠKANSKI SAMOSTAN NA KOSTANJEVICI IN SABOTIN - 19.05.2026
Začelo se je kot običajno. To pomeni, da nam jo je zagodlo vreme in prvo planirano kolesarjenje je zaradi dežja odpadlo.
Tudi glede drugega je bilo zaradi nizkih temperatur, kar nekaj kolebanj glede izvedbe. Ker pa so bili ob 9:00 izpolnjeni pogoji za izvedbo, se nas je šest primerno oblečeno kolesarjev le opogumilo in odkolesarilo, ter v sončnem vremenu v celoti prekolesarilo planirano traso.
V upanju, da se bodo vremenske razmere stabilizirale in s tem odpravile dileme glede izvedbe, vas vabim na naslednja planirana kolesarjenja.
http://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpg00Meta Perčičhttp://www.dutrzic.si/wp-content/uploads/2024/02/Drustvo-upokojencev-Trzic_logotip-70-let-conv-1-300x102.jpgMeta Perčič2026-05-24 19:00:072026-05-24 19:00:07Prvo kolesarjenje v sezoni 2026
Pohodniki DU Tržič smo se v TOREK, 5. 5. 2026, odpravili na Blegoš.
Avtobus nas je zapeljal skozi Poljane, Javorje in do Gorenje Žetine. Po kar adrenalinski vožnji smo prispeli do Črnega kala, ki je bilo naše izhodišče.
Naša pot se je pričela po markirani poti najprej do koče(1391 m). Vreme res ni bilo razgledno, kljub temu pa se nas je večina odpravila še na vrh Blegoša. ki je 171 m višji od koče. Žal nismo bili deležni lepih razgledov, ki jih običajno nudi vrh in še malo je pihalo, zato smo se kar hitro odpravili nazaj v kočo.
Tam so nas že čakali ostali pohodniki in pa seveda prijazni oskrbniki in topla koča. Nazaj smo se vrnili po gozdni cesti, ki je bila najbolj varna.
Kar 24 pohodnikov se je nas je udeležilo pohoda, vsi smo bili zadovoljni, da nam je vreme zdržalo.
POROČILO – FRANČIŠKANSKI SAMOSTAN NA KOSTANJEVICI IN SABOTIN – 19.05.2026
V torek, 19. maja 2026, smo se ob 7. uri odpeljali proti Novi Gorici. Po postanku na postajališču Lom smo se na avtobusu seznanili s planom izleta in dogodki med 1. svetovno vojno, ki so se dogajali na Škabrijelu. Spoznali smo bogato, skoraj 500 letno zgodovino romarske poti na Sveto Goro in dogodke povezane s sliko Svetogorske Kraljice.
V Frančiškanskem samostanu na Kostanjevici nas je sprejela Mirjam Brecelj, knjižničarka Škrabčeve knjižnice in vodja ogledov samostana. Na prijeten in humoren način nam je na ploščadi pokazala nekaj pomembnejših zgradb in predelov Gorice, goriški grad, palačo Coronini, semenišče, Travnik s cerkvijo sv. Ignacija in na slovenski strani park z vilo Rafut, ki je edini objekt neoislamske arhitekture v Sloveniji in eden najlepših v širšem evropskem prostoru. Nadaljevali smo v cerkvi, kjer nas je seznanila z zgodovino samostana in največjimi vrednostmi v današnjem samostanu, Škrabčevo knjižnico, grobnico zadnjega francoskega kralja Karla X. in še petih članov družine Burbonov ter zbirko vrtnic burbonk na samostanskem vrtu. Posebej nas je opomnila na največje dragocenosti knjižnice, to je 33 prvotiskov – inkunabul in izvod Bohoričeve slovnice Zimske urice iz leta 1584 z avtorjevim lastnoročnim, posvetilom.
Po ogledu omenjenih dragocenosti smo se odpeljali na Sabotin, kjer smo se najprej ob pijači in kavici malo spočili, kupili tudi prve češnje, nato pa je sledil ogled ostalin 1. sv. vojne. Vodič Matija nam je predstavil nesmiselnost vojne in težko življenje vojakov na fronti. Dobra ura je hitro minila in po skupinski fotografiji smo prijetno utrujeni ob klepetu pojedli kosilo. V popoldanskih urah smo se polni vtisov odpeljali proti domu.
Po napovedi dogodkov društva v prihodnjem mesecu smo se zahvalili tudi prijetnemu vozniku Mirku, ki je mirno in varno pripeljal domov vseh 46 izletnikov, tako kot je bilo napovedano, ob 19. uri.
Mihael Zaletel
Prvo kolesarjenje v sezoni 2026
Začelo se je kot običajno. To pomeni, da nam jo je zagodlo vreme in prvo planirano kolesarjenje je zaradi dežja odpadlo.
Tudi glede drugega je bilo zaradi nizkih temperatur, kar nekaj kolebanj glede izvedbe. Ker pa so bili ob 9:00 izpolnjeni pogoji za izvedbo, se nas je šest primerno oblečeno kolesarjev le opogumilo in odkolesarilo, ter v sončnem vremenu v celoti prekolesarilo planirano traso.
V upanju, da se bodo vremenske razmere stabilizirale in s tem odpravile dileme glede izvedbe, vas vabim na naslednja planirana kolesarjenja.
Zapisal: M. Bole
POROČILO-POHOD NA BLEGOŠ (1562m) – 05.05.2026
Pohodniki DU Tržič smo se v TOREK, 5. 5. 2026, odpravili na Blegoš.
Avtobus nas je zapeljal skozi Poljane, Javorje in do Gorenje Žetine. Po kar adrenalinski vožnji smo prispeli do Črnega kala, ki je bilo naše izhodišče.
Naša pot se je pričela po markirani poti najprej do koče(1391 m). Vreme res ni bilo razgledno, kljub temu pa se nas je večina odpravila še na vrh Blegoša. ki je 171 m višji od koče. Žal nismo bili deležni lepih razgledov, ki jih običajno nudi vrh in še malo je pihalo, zato smo se kar hitro odpravili nazaj v kočo.
Tam so nas že čakali ostali pohodniki in pa seveda prijazni oskrbniki in topla koča. Nazaj smo se vrnili po gozdni cesti, ki je bila najbolj varna.
Kar 24 pohodnikov se je nas je udeležilo pohoda, vsi smo bili zadovoljni, da nam je vreme zdržalo.
Lep planinski pozdrav, Dragica Štalc