UPORABA VARNOSTNEGA PASU

Čeprav se pripetost voznikov in sopotnikov izboljšuje, je še vedno med posamezniki uporaba varnostnega pasu obravnavana kot neumestna, omejevalna in celo nevarna. Žal statistike kažejo, da zaradi neuporabe varnostnih pasov letno povprečno umre 20, ter huje poškoduje 40 udeležencev v prometu. Ali drugače, z dosledno uporabo varnostnih pasov, bi zmanjšali tveganje za smrtne žrtve kar za polovico, skoraj za toliko bi zmanjšali tudi tveganje za hude poškodbe, ter za skoraj četrtino zmanjšali tveganje za nastanek lažjih poškodb, tako pri voznikih kot pri sopotnikih na sprednjih sedežih.

Ker varnostni pas in zračna blazina pri trku upočasnita in preprečita gibanje telesa proti trdim delom v vozilu, tako prevzameta velik del sile, ki se sprosti ob trku. Tako so posledice za potnike blažje, kot bi bile brez uporabe teh varnostnih pripomočkov.

Slednje je zelo pomembno zlasti za starejše voznike in potnike, saj s starostjo slabijo fizične lastnosti telesa. Prav tako pa se regeneracija poškodb, zaradi počasnejšega obnavljanja anatomskih struktur telesa, podaljša. Oboje pa vpliva na posledice nesreč in čas rehabilitacije. Eno z drugim, pa zmanjšuje zlasti fizično kondicijo, ki je za kvalitetno preživljanje starosti izredno pomembna.

Zato je skrajni čas, da predsodke v zvezi z uporabo varnostnih pasov in neargumentirane izgovore opustite. Varnostne pasove,  kot vez z življenjem, dosledno uporabljajte na vseh vožnjah, na vseh sedežih in v vseh prevoznih sredstvih.

AKTIVNI ZA VARNOST V PROMETU !  Vir: AVP